Život. Mezi křehkostí, tvrdostí a houževnatostí

Gordon Gekko: „Fragility is Good.“ Jistě, ve skutečnosti to Gekko ve filmu Wall Street řekl trochu jinak, já vím. Mluvil o chamtivosti (greed). I ta ale nakonec pro něj byla poněkud křehká.

Lidé jsou křehcí, systémy jsou křehké, věci jsou křehké. Jestli teď něčím procházíme, tak také testem síly a křehkosti.

Jak souvisí křehkost s přestávkou

Křehkost materiálu souvisí s deformační reakcí na zatížení. Co je křehké, při zatížení a nárazech se lehce poruší. Opakem křehkosti je houževnatost. (Wikipedie)

Křehký člověk je zranitelnější, náchylnější k nemocem a stresu.

Křehkost se spojuje s pomíjivostí věcí. I tvrdé věci jsou křehké a rozbijí se. I tvrdý člověk má svou křehkost. Píše o tom, v knize Fragilité, Křehkost, francouzský filozof Jean-Louis Chrétien. Doufám, že tu knihu někdo přeloží i do češtiny nebo angličtiny, abych si ji přečetla i já, která francouzsky rozumím bohužel jen asi každé desáté slovo.

Skörheten, Křehkost, film od Ahang Bashi, švédské filmařky s íránským původem, která v něm vypovídá o vlastní zkušenosti s panikou a depresí. Jdu pátrat, zda je někde online k vidění legálně a s anglickými titulky. Nevíte?

Ve 14. století se křehkost spojovala hlavně s morální slabostí. O tom víme z české politiky roku 2020 hodně, ale nechme to teď stranou.

Etymologicky je křehkost v angličtině spojená s latinským slovesem frangere, rozbít – tedy „to break“. Jako fanynka etymologie jásám. S radostí škrtám „to“, nahrazuji ho členem a místo toho, abych rozbíjela něco křehkého, si můžu užít něco báječného – přestávku!

(Ilustrace © Martin Rybář)

Houževnatost, nic pro houžvičky

A při té přestávce trochu propereme houževnatost.

Houževnatost je schopnost vytrvat v úsilí k dosažení cíle a překonat přitom překážky. (Wikipedie) Logicky je nejdřív potřeba nějaký cíl vůbec mít. Máte? Napište si ho.

Těžko bychom my, lidé, ve svém myšlení odsouzení k dualitám, chápali, co je to tvrdost, síla nebo houževnatost, kdybychom nerozuměli křehkosti. Proto si křehkost zaslouží stejný respekt jako houževnatost, jako síla, jako tvrdost.

Křehčíme kuřecí maso, což ti, kteří ho jedí, možná ocení, ale naše vlastní křehkost nám často leze na nervy – tedy, nevím, jak jste na tom vy, alespoň mně ano. Tak si pak, o přestávce, důrazně připomínám, jak spojité nádoby křehkost a houževnatost vlastně jsou. A jak to máme, my, lidé, pestré a fascinující, když můžeme zažívat a prožívat tu složitou a mnohovrstevnou strukturu křehkosti a houževnatosti na vlastní kůži, sami na sobě. Žijeme, učíme se – třeba být trpěliví – v křehkosti i houževnatosti.

U tohoto článku nemůžete přidávat komentáře.